Zdziwisz się, co potrafi aparat w Twoim telefonie.

Chcesz robić profesjonalne zdjęcia za pomcą telefonu? Podzielę się z Tobą paroma radami jak sprawić aby zdjęcia zrobione telefonem były wyjątkowe.

Moja koleżanka, pani znakomity fotograf, robi takie zdjęcia, że aż zazdrość bierze. Kiedy patrzyłam w internecie na Jej zdjęcia, zawsze zastanawiałam się, jak Ona to robi ? Niby byłyśmy nad tym samym jeziorem a zdjęcia mamy jakby każda z nas była na innym kontynencie. Ona oczywiście na Hawajach a ja nad stawem rybnym.

Któregoś razu poprosiłam ją o fachową ekspertyzę moich umiejętności a zaraz później ekspertyzę mojego aparatu fotograficznego marki Canon, który prawdopodobnie był przyczyną wszystkich moich niepowodzeń. Nawet bez wstępnej analizy postanowiłam, że wydam te kilka niezbędnych tysięcy na nowy aparat fotograficzny. Tylko jaki ?
Ta rozmowa miała miejsce jakieś 6 lat temu, ale dobrze ją pamiętam. 

Tak to mniej więcej brzmiało; 

Marta, a powiedz mi jakich funkcji ty używasz w tym swoim Canonie ?

ja: No, tak jakby, tu czasami coś przekręcę, tu łapię ostrość, ale zasadniczo to wszystko na funkcji AUTO robię.

A jakich obiektywów używasz najchętniej ?

ja: No tego tu, ale wiem, że w domu jest jeszcze jeden, z pudełka jeszcze niewyciągany.

A jakie zdjęcia ty chciałabyś robić ?

ja: No ładne, takie jak ty. Najbardziej podobają mi się te takie z rozmytym tłem ...

To chcesz mi powiedzieć, że do tej pory nie nauczyłaś się używać, żadnej zaawansowanej funkcji w tym aparacie ? Nie próbowałaś uruchomić drugiego obiektywu i pierwsze co Ci przychodzi do głowy to KUPIĆ NOWY APARAT ? 🤪.

Kochana to jest największy błąd. Musisz najpierw wycisnąć, ile się da z tego aparatu, a dopiero później planować zakup następnego. Pokaż mi tego Canona, to Ci powiem jak robić to rozmyte tło.

To taka moja nauka, którą chciałam się z Tobą podzielić.


Zanim zwątpisz w możliwości swojego aparatu w telefonie, pokażę Ci jak możesz zrobić takie fajne zdjęcie swoim telefonem Iphone 6.
 


Taki efekt uzyskasz dzięki funkcji, która nazywa się wydłużona ekspozycja i znajduje się ... No właśnie gdzie ? Zaraz pokażę dokładnie gdzie szukać na zrzutach z ekranu mojego telefonu. Pamiętaj tylko, że nie każdy obiekt możesz fotografować z użyciem tej opcji. Najlepiej sprawdza się przy połączeniu obiektów statycznych z pędzącymi. Np. spadające gwiazdy, wodospady, fale na wodzie, pędzący samochody, Ty w pędzącym samochodzie.... Na całą resztę Twoich pomysłów czekam w komentarzach. 


Do dzieła. 

KROK 1. Upewnij się, że w opcjach aparatu masz włączoną funkcję LIVE. Uruchomisz ją kliknięciem kciuka i tak długo, jak pozostaje żółta, jest aktywna. Dzięki tej funkcji Twój aparat zamiast pojedynczego zdjęcia, zrobi kilka dodatkowych klatek. W efekcie w rolce aparatu zamiast zdjęcia znajdziesz jakby mini filmik, na którym widzisz mikro ruch. 

I po co to, komu można by powiedzieć ... 🤷‍♀️.
 

Jak robić zdjęcia telefonem
Profesjonalne zdjęcie z efektem dłuższej ekspozycji

KROK 2.

Kiedy zdecydujesz się na zrobienie zdjęcia z efektem wydłużonej ekspozycji, postaraj się unieruchomić telefon. Jeśli nie masz statywu, to nie ma problemu. Ustaw telefon na czymś stabilnym albo oprzyj na kolanie. Kiedy robisz zdjęcie, przytrzymaj telefon w bezruchu przez kilka sekund. Pamiętaj, że Twój telefon będzie fotografował kilka klatek z rzędu i wszystkie muszą być stabilne.

Po wykonaniu zdjęcia, przewróć telefon do pozycji poziomej, w ten sposób pod zdjęciem zaprezentuje Ci się pełne menu efektów proponowanych do tego zdjęcia. 
 


 

Sprawdź przy okazji wszystkie proponowane efekty, może znajdziesz dla nich jakieś inne kreatywne zastosowanie.

Ustawienia efektów zdjęć w telefonie

KROK 3.

Po obróceniu telefonu do pozycji poziomej, pociągnij kciukiem po zdjęciu ku górze, tak aby pojawiły Ci się cztery okna efektów proponowanych dla Twojego zdjęcia. Czwarte okno zawiera efekt Long Exposure. Po kliknięciu aparat potrzebuje kilku sekund na zastosowanie efektu długiej ekspozycji. Ważne; Jeśli pod zdjęciem nie widzisz okien efektów, to oznacza, że zdjęcie nie było zrobione przy aktywnej funkcji LIVE. 

Przykład zdjęcia z długą ekspozycją


Po krótkiej chwili przetwarzania zdjęcia Twój telefon zaproponuje Ci wersję efektu długiej ekspozycji, która obejmie obiekt w ruchu, pozostawiając obiekt statyczny bez zmian.

Jeśli zapragniesz poddać to zdjęcie dodatkowej edycji albo użyć filtrów, to wszystkie narzędzia znajdziesz w bocznym menu.

VOILA 💁‍♀️. 

Dodatkowa edycja zdjęcia w bocznym menu

Jestem pewna, że po wakacjach znajdziesz  w swoim telefonie przynajmniej jedno zdjęcie, z którego jesteś dumna. Mam dla Ciebie propozycję. Podeślij na mojego maila swoje najlepsze, wykonane telefonem zdjęcie, a ja z przyjemnością umieszczę je w katalogu zdjęć pod tym postem. Tylko proszę, koniecznie w mailu napisz mi swoją nazwę użytkownika na Instagramie, tak abym mogła przedstawić Twoje konto.  

przykład; @marta.kaczmarski

Czekam na Twoje zdjęcie po adresem instainstruktor@gmail.com